PROSTUJEMY ŚWIADECTWA – BŁĄD KTÓRY POZBAWIA PRAWA DO EMERYTURY

Jako ZZ „PRZERÓBKA” wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której to pracownicy zatrudnieni stale i w pełnym wymiarze czasu pracy faktycznie wykonywali swą pracę bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla, to z powodu błędnie zapisania im w „Świadectwie…” nazwy stanowiska pracy, którego brzmienie choćby częściowo odbiegało od nazewnictwa stanowiska pracy stosowanego przez ZUS do celów emerytalno – rentowych, to zmuszeni są do dochodzenia swego prawa do emerytury pomostowej lub wcześniejszej na drodze sądowej.

Naszym zdaniem można drogi sądowej uniknąć,  jeżeli jest zrozumienie i dobra wola po stronie pracodawcy.  Tak też było w sprawie Pana Piotra, którego ostatnim pracodawcą była Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.  W zasadzie na szczeblu pracodawcy dochodzi najczęściej do oczywistej pisarskiej omyłki, polegającej na tym że błędnie wypisuje w świadectwie pracy wykonywanej w szczególnych warunkach – nazewnictwo danego stanowiska pracy, na którym dany pracownik wykonywał swą pracę w szczególnych warunkach. Zamiast zapisania prawidłowej nazwy stanowiska pracy  na przykład w brzmieniu: „Konserwator maszyn i urządzeń przeróbki mechanicznej węgla”, to wpisuje się omyłkowo nazwę skróconą.

Tak też było w przypadku Pana Piotra, w imieniu którego wystąpiliśmy do pracodawcy o sprostowanie nazwy jego stanowisk pracy. Nasze wystąpienie okazało się skuteczne, a dotyczyło sprostowania nazwy błędnie zapisanego stanowiska pracy: „Konserwator maszyn i urządzeń na powierzchni”, wraz z kolejnymi jego odmianami z dopiskiem po myślniku – spawacz lub ślusarz na powierzchni.

Dziękujemy Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. za zrozumienie i wolę sprostowania tej omyłki pisarskiej i ku przestrodze zwracamy uwagę, że w przepisach prawnym dotyczących wykazu „B” działu IV poz. 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, i wydanym na jego podstawie Zarządzeniem Nr 17 Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 12 sierpnia 1983 r. w sprawie określenia stanowisk pracy w resorcie górnictwa i energetyki, na których wykonywane są prace w  szczególnych warunkach z późniejszymi zmianami, w tym Zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 27.02.1995 r., jako drugie wymienione jest stanowisko: Konserwator maszyn i urządzeń przeróbki mechanicznej węgla”, a nie „Konserwator maszyn i urządzeń na powierzchni”.

Podobne przykłady można mnożyć, jak chociażby taki, z którym spotkaliśmy u innego pracodawcy, który zamiast zapisać w „Świadectwie…”, prawidłową nazwę stanowiska pracy: „Sortowniczy węgla i kamienia”, to zapisał tylko: „Sortowniczy węgla”, bez dopisania „i kamienia”. Na szczęście i ta omyłkowo nazwa została także sprostowana, dziki czemu nie doszło do niepotrzebnego przewodu sądowego.

Poniżej skrócona dokumentacja sprawy Pana Piotra.

slawluk

Robię to, czego innym się robić nie chce.

Dodaj komentarz

Next Post

TEGO NIE MOŻEMY ZROZUMIEĆ...

pt Sie 24 , 2018
W dniu 24 sierpnia 2018 r. skierowaliśmy do Prezesa Rady Ministrów RP, Pan Mateusza Morawieckiego nasze pisemne wystąpienie, w którym  oświadczamy,  […]

KALENDARZ

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Lip    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Meta